Warning: Attempt to read property "id" on null in /customers/3/a/7/smosz.org/httpd.www/hirado/templates/lt_recoric/index.php on line 132
             
        A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Tiltakozás a szlovák államnyelvtörvény módosítása ellen


Folyó év június 30-án a szlovák Nemzeti Tanács az ”államnyelvet” (általában hivatalos nyelvnek szokás nevezni) védő törvényt olyan részekkel egészítette ki, amelyek súlyosan korlátozzák az ottlakó magyar kisebbség jogait. Tekintettel a törvénymódosítások diszkriminatív, emberi jogokat és európa uniós értékrendet sértő jellegére, amelyet tovább súlyosbít a kiróható pénzbüntetések indokolatlan (nagy) összege, a SMOSZ tiltakozó beadvánnyt juttatott el Fredrik Reinfeldt, Carl Bildt, Cecilia Malmström részére, továbbá Gunnar Hökmark (m), Alf Svensson (kd), Marita Ulvskog (s), Marit Paulsen (fp), Lena Ek (c), Eva-Britt Svensson (v), Carl Schlyter (mp), Christian Engström (pp) EP képviselők részére, illetve Anna Hedh (s), Anna Maria Corazza Bildt (m), Cecilia Wikström (fp) részére, akik az EP Állampolgári jogok, bel- és igazságügyi bizottságának a tagjai.

 

A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének állásfoglalása
az újonnan elfogadott szlovák államnyelvtörvény módosításáról

 

Svédország, s ezáltal az Európai Unió állampolgáraiként szeretnénk felhívni a figyelmet arra az idén júniusban elfogadott törvénymódosításra, amely a szlovák államnyelvtörvényre vonatkozik, és amelyről úgy gondoljuk, hogy teljesen összeférhetetlen mind a Magyarország és a Szlovákia közötti jószomszédi viszony fenntartásához szükséges kötelezettségekkel, mind azokkal a nemzetközi egyezményekkel, amelyek a kisebbségi jogokat szabályozzák, illetve a kulturális sokrétűség elősegítésére és megtartására irányuló európai célkitűzésekkel. A törvénymódosítás elfogadhatatlan módon szankcionálja a szlovákiai magyar és más kisebbségeket, s ez a tény szöges ellentétben áll az Európai Unió békés együttélésre vonatkozó alapelvével, valamint figyelmen kívül hagyja a kisebbségek jogait szabályozó érvényes nemzetközi egyezményeket és egyéb jogerős dokumentumokat.


Szeretnénk kihangsúlyozni, hogy az említett szlovák törvénymódosítás nem csupán kétoldalú probléma, hanem igen súlyos megsértése mind a kisebbségi, mind az emberi jogoknak. Az ide vonatkozó rendeletek közé tartozik például az Európa Tanács regionális vagy kisebbségi nyelvekre vonatkozó chartája, az Európa Tanács nyelvi és kulturális kisebbségekről szóló határozata és az ehhez kapcsolódó, az Európai Minisztertanácshoz benyújtott javaslatai, továbbá a Koppenhágai Zárónyilatkozatban megfogalmazott kritériumok, és nem utolsósorban az emberi jogok és az alapvető szabadságjogok védelmére vontakozó európai egyezmény. Az ilyen jellegű, s ebben az esetben egy tagállam országgyűlése által elkövetett kihágások homlokegyenest ellentétben állnak az európai gyakorlattal, s így különösen súlyosnak tekintendők.


Ahelyett, hogy a Szlovákia területén élő különböző etnikai csoportok közötti egyenlőséget erősítené, a törvénymódosítás - diszkriminatív jellege által - a kisebbségeket többletkötelezettségekkel terheli, és magas pénzbírsággal fenyegeti azokat, akik nem tartják be azt. A nyelvhasználat nem csupán gyakrolati, hanem elsősorban ideológiai alapon, főleg hivatalos és nyilvános közegben történő szabályozása által a módosított törvény kivétel nélkül megsérti a Szlovákia területén élő kisebbségek jogait.

A fentieket figyelembe véve, a szlovák parlamenti pártokat nyomatékosan fel kell szólítani arra, hogy azonnali hatállyal függesszék fel a szlovák államnyelv törvény diszkriminatív határozatait, valamint, hogy aktívan szorgalmazzák az etnikai és nemzeti kisebbségek képviselőinek bevonását a kérdés megoldásába azzal a céllal, hogy olyan eredményre jussanak, amely egyrészt elfogadható az érintett kisebbségek számára, másrészt összhangban áll a közös európai értékrenddel.


Különös tekintettel arra a tényre, hogy Svédország jelenleg az Európai Únió soros elnöke, felkérjük a svéd kormányt és a svéd Európa Parlamenti képviselőket, lépjenek fel a kisebbségi jogok megsértése ellen, és szólítsák fel a többségi kormányokat, hogy most és mindig aktívan működjenek közre egy igazságos és jogszerű kisebbségi képviselet érdekében, különösen a kisebbségi jogokat és a kisebbségi státuszt érintő esetekben.

 

Bihari Szabolcs, a SMOSZ elnöke
Sántha Ferenc, a SMOSZ emberi jogi csoportjának tagja
Stockholm, 2009-08-10

 

Kézenfogva - Zilahi Erika felvétele

Egyesületek

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

  A Kőrösi Csoma Sándor Program 2023–2024. évi göteborgi ösztöndíjasaként az én feladatom a göteborgi Tavaszi Szél Kulturális…
Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

  Elmondhatjuk, hogy újra egy sikeres bállal zártuk a tavalyi évet, ami a felnőtteknek szánt programjainkat illeti. Az…
Hírek a SOMIT háza tájáról...

Hírek a SOMIT háza tájáról...

2024. február 9-én délután megnyitotta kapuit a SOMIT első idei tábora, a Téli tábor. A táborlakók már pénteken…

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME